Czym różni się projektant od architekta wnętrz?
W internecie możemy spotkać się z nomenklaturą wymienną, jakoby oba te terminy były synonimami i znaczyły to samo. Czy rzeczywiście tak jest? Czy możemy z powodzeniem używać tych zwrotów jak synonimów? Nie do końca. O ile architekt wnętrz jest projektantem o tyle projektant wnętrz nie jest architektem. Czytając dalej dowiesz się dlaczego zamienne używanie tych dwóch zwrotów, choć popularne - nie jest właściwą praktyką.
Architekta od projektanta wnętrz różnią nie tylko nazwa ale również kompetencje, zakres obowiązków, odpowiedzialność za wykonywaną pracę a także wykształcenie umożliwiające wykonywanie tego pięknego ale niezwykle wymagającego zawodu.
Kim więc są architekci wnętrz?
Architekci to profesjonaliści z wyższym wykształceniem architektonicznym. Posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności do opracowywania projektów architektonicznych od początku do końca, od wstępnych szkiców projektowych po ostateczną dokumentację budowlaną.
Architekt wnętrz to osoba odpowiedzialna za projektowanie i nadzorowanie wszystkich aspektów projektu architektonicznego. Jego kompetencje są niezbędne we wszystkich fazach projektu, od początku do zakończenia, dlatego to on ściśle współpracuje z projektantami wnętrz, wykonawcami budowlanymi, którzy wcielają w życie stworzony projekt i inwestorami. Architekt wnętrz przeprowadza wiedz nadzór inwestorski dopilnowując aby prace budowlane były zrealizowane zgodnie z potrzebami Klienta.
Kim są projektanci wnętrz?
Projektanci wnętrz to profesjonaliści z wyższym wykształceniem w zakresie projektowania wnętrz. Wiedzą, jak tworzyć piękne i funkcjonalne przestrzenie dla ludzi, łącząc swoje zdolności twórcze ze zrozumieniem ergonomii, psychologii i innych dyscyplin.
Projektant wnętrz musi być więc po trosze artystą, który ma dobre wyczucie kreatywne i zdolności kompozycyjne, a także jest na bieżąco z materiałami używanymi do projektowania budynków. Projektanci wnętrz muszą także umieć pracować z różnymi typami ludzi i rozumieć ich potrzeby.
Potrzebujesz architekta czy projektanta wnętrz?
Wybierając studio projektowania wnętrz warto rozważyć jakiej pomocy będziemy potrzebować w naszej inwestycji. Jeżeli interesuje nas np. zmiana układu funkcjonalnego mieszkania czyli tzw. zmiany lokatorskie to wsparcie specjalisty architekta, który posiada niezbędną wiedzę umożliwiająca dokonywanie specjalistycznych obliczeń inżynierskich i tworzenie rysunków konstrukcyjnych gwarantujących powodzenie w przebudowie nieruchomości będzie nieodzowne. On będzie wiedział które ściany można wyburzyć z zachowaniem wszelkich norm i bezpieczeństwa całego budynku.
Z drugiej strony, jeżeli zależy Ci tylko na wykończeniu stanu deweloperskiego twojego mieszkania, chcesz dobrać odpowiednie meble, tapety, podłogi, zadbać o optymalna dekorację okien i nie planujesz ingerencji w konstrukcję, układ funkcjonalny to projektant wnętrz dzięki swojej kreatywności, wyczuciu estetycznemu zadba o odpowiednią kolorystykę, klimat wnętrza idealne oświetlenie czy też zaplanuje rozmieszczenie instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Nie będzie ingerował w kwestie konstrukcji budynku tylko jego wnętrze, funkcjonalność i uzyskanie jak najwyższego poziomu komfortu w Twoim lokum.
O tym kiedy warto rozważyć zatrudnienie biura projektowania wnętrz piszemy na naszym blogu.
Idealne połączenie architekt z projektantem wnętrz - uzupełnienie kompetencji (wiedzy technicznej z wyczuciem estetycznym)
Kogo więc zaangażować aby mieć pewność powodzenia przeprowadzonych prac? Idealnym rozwiązaniem jest wybór takiego studia projektowania wnętrz w którego zespole występuje zarówno architekt wnętrz jak i projektant wnętrz. Podczas wspólnej pracy nad projektem architekci i projektanci wnętrz uzupełnią swoje kompetencje i przygotują twoje wnętrze zgodnie z obowiązującymi normami, zagospodarowaniem przestrzennym, z zadbaniem o wszelkie aspekty prawne i konstrukcyjne a do tego sprawie, że wnętrze twojego mieszkania będzie piękne funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.
Architekci wnoszą do projektu swoją wiedzę architektoniczną i kreatywność, podczas gdy projektanci wnętrz wnoszą do projektu swoją wiedzę na temat ludzkich zachowań. Razem mogą zapewnić klientom lepszy produkt, który przełoży się na wyższy poziom zadowolenia klientów.