Porady architektoniczne

Projektowanie mieszkania, kiedy warto rozważyć?

Własne cztery ściany to dziś marzenie każdego młodego małżeństwa. Według danych GUS młodzi Polacy coraz później decydują się na zakup własnego mieszkania, dlatego kiedy już uda się doprowadzić do tego aby wejść w posiadanie swojego kąta - chcemy aby to mieszkanie było idealne pod każdym względem. Chcemy aby mieszkanie było w pełni funkcjonalne, komfortowe i atrakcyjne wizualnie. Najlepszą drogą aby zadbać o wszystkie 3 składowe jest projektowanie mieszkania w profesjonalnym studio projektowania wnętrz.

Na papierze wygląda to jak oczywista oczywistość ale wybór profesjonalnego architekta wnętrz, który dba o funkcjonalność, detale oraz komfort domowników nie jest tak proste jak może się błędnie wydawać na pierwszy rzut oka. A to tylko jedna z kwestii, która należy rozważyć, ponieważ będzie ona rzutować na wszystko to co będzie póżniej - jak będzie się nam mieszkać w kolejnych latach użytkowania. Inna kwestia dotyczy w ogóle tego, kiedy warto rozważyć projektowanie mieszkania a kiedy zostawić je w takim stanie w jakim zostało nabyte.

Projektowanie mieszkania a kwestie ekonomiczne

To pierwsza rzecz, która może rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeżeli po zakupie nieruchomości nie mamy środków finansowych i nie mamy możliwości skorzystać z drogi dofinansowania poprzez kredyt to sprawa rozwiązuje się samoistnie. Nie jest bowiem tajemnicą, że skorzystanie z usług architekta wnętrz wiąże się z poniesieniem stosownych kosztów, które naturalnie są zależne od zakresu usług jakimi jesteśmy zainteresowani. Jeżeli natomiast, kwestie finansowe nie są żadną przeszkodą to zlecenie projektowania mieszkania może być jedną z lepszych decyzji jakie będziemy mieli okazję podjąć.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Jeżeli weszliśmy w posiadanie nowego lokum, które jest w stanie deweloperskim i wiemy już teraz, że zanim w nim zamieszkamy będzie musiało upłynąć kilka miesięcy, ponieważ trzeba zadbać o podstawowe wykończenie (nikt nie będzie mieszkać w gołych murach), to kwestia zatrudnienia projektanta wnętrz i zlecenie mu projektowania mieszkania jest kwestią otwartą. Sorko więc nie ma przeszkód ekonomicznych i jedynym problemem z którym wiąże się zatrudnienie architekta wnętrz jest obawa o to czy warto inwestować w tego typu usługę - wystarczy obejrzeć serie realizacji wykonanych wnętrz aby podjąć ostateczną decyzję. Jeżeli to co zobaczymy, wyda nam się atrakcyjne i sami chcielibyśmy zamieszkać w takim miejscu pomoże nam zdecydować się na projektowanie mieszkania według jego doświadczenia, pomysłu i wyczucia estetycznego.

Projektowanie mieszkania to dokończenie dzieła

Kolejna rzecz, która możemy wziąć pod rozwagę dotyczy tego, czy chcemy “dokończyć dzieła” i wykończyć mieszkanie zgodnie z naszymi potrzebami. Skoro zainwestowaliśmy setki tysięcy złotych w zakup nieruchomości, dodatkowa inwestycja kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych w firmę architektoniczną, która nie tylko stworzy nam pomysł na piękne funkcjonalne wnętrza ale pomoże zadbać o spójność wykończenia z zaakceptowanym projektem bez niepotrzebnego angażowania nas w sprawy, na których nie mamy obowiązku się znać, może być kolejnym dość istotnym aspektem, który ułatwi nam ostateczne podjęcie jedynej słusznej decyzji.

Brak czasu a projektowanie mieszkania?

Ostatnia kwestia jaką poruszymy w tym artykule będzie wiązała się z tym czego nie można bezpośrednio kupić i co ucieka nam przez palce szybciej niż woda - mowa o czasie. Jeżeli chcemy “wykupić” sobie trochę czasu to inwestycja w projektowanie mieszkania u zewnętrznej firmy będzie doskonałym wyborem. Zamiast samemu myśleć nad tym jak chcielibyśmy urządzić sobie mieszkanie, możemy skorzystać z propozycji doświadczonego architekta i wybrać te “wersję mieszkania”, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Ale to nie wszystko, bo profesjonalne studio projektowania wnętrz może zdjąć z nas nie tylko obowiązki związane z samą ideą wyglądu i funkcjonalności inwestycji ale również zadbać o dostarczenie materiałów a nawet przypilnować ekipę budowlaną aby wszystkie prace przeprowadziła zgodnie z przygotowanym projektem architektonicznym.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content