Porady architektoniczne

Wykorzystanie naturalnego światła w projekcie łazienki z oknem

Wśród różnorodnych elementów, które tworzą idealną łazienkę, naturalne światło odgrywa nieocenioną rolę. Pomaga ono nie tylko w oszczędzaniu energii, ale także przyczynia się do poprawy samopoczucia i wydajności. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak maksymalnie wykorzystać naturalne światło w łazience.


1. Wybór właściwych kolorów

Kolory mają znaczący wpływ na odbiór naturalnego światła w przestrzeni. W łazience warto zastosować jasne, neutralne kolory, które odbijają światło zamiast je pochłaniać. Biel, beż, jasny szary lub pastelowe kolory są idealne do małych i średnich łazienek, które mają skorzystać z naturalnego światła.


2. Wykorzystanie luster

Lustra są niezwykle skutecznym narzędziem, jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Odbijają one światło, rozpraszając je po całej przestrzeni, co sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i wydaje się większe. Warto zainstalować lustro naprzeciwko okna lub w strategicznym miejscu, gdzie będzie mogło odbijać jak najwięcej światła.


3. Przezroczyste i półprzezroczyste elementy

Szklane prysznice, przezroczyste półki czy szklane drzwi do łazienki to elementy, które przepuszczają światło, nie blokując jego przepływu przez pomieszczenie. W ten sposób, nawet jeśli okno znajduje się tylko w jednej części łazienki, światło może dotrzeć do innych części pomieszczenia.


4. Wybór odpowiednich zasłon i żaluzji

Jeżeli łazienka posiada okno, to niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej osłony, która zapewni prywatność, ale jednocześnie nie będzie blokowała światła. Rozwiązaniem mogą być lekkie zasłony, rolety typu "dzień i noc" czy żaluzje, które pozwalają na regulację ilości wpadającego światła.


5. Ustawienie elementów łazienki

Jeżeli to możliwe, rozważ ustawienie takich elementów jak wanna, umywalka czy toaleta w pobliżu okna. Dzięki temu miejsca, które najczęściej używamy będą jaśniejsze i bardziej przyjazne dla użytkowników.


6. Zielone dodatki

Rośliny w łazience to nie tylko kwestia estetyki. Zielone dodatki przyczyniają się do stworzenia przyjaznej atmosfery, a także korzystają z naturalnego światła do fotosyntezy. Wybieraj rośliny, które dobrze znoszą wilgotność i nie wymagają dużo słońca.

Pamiętaj, że naturalne światło w łazience to prawdziwy skarb, który należy wykorzystać. Przemyślane użycie kolorów, luster, przezroczystych elementów i zielonych dodatków sprawi, że Twoja łazienka stanie się oazą spokoju i relaksu, pełną naturalnego światła.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content