Porady architektoniczne

Styl skandynawski – co to jest i jak go wprowadzić do swojego mieszkania?

Jeśli przechodzisz przez różne strony internetowe i magazyny poświęcone projektowaniu wnętrz, z pewnością spotkałeś się z popularnością, jaką cieszy się styl skandynawski. Ale co to jest styl skandynawski? I jak możemy wprowadzić go do naszych mieszkań? Jako biuro projektowania wnętrz 4ma Projekt z Warszawy specjalizujące się m.in. w tym stylu, jesteśmy tutaj w tym gościnnym wpisie aby rozwiać wszelkie wątpliwości czym odznacza się projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim.

Wnętrze mieszkania w skandynawskim stylu

Czym jest styl skandynawski?

Styl skandynawski to estetyka, która wywodzi się z krajów nordyckich - Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii. Jest to estetyka, która łączy w sobie prostotę, funkcjonalność i minimalizm, z naciskiem na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i skóra. Charakteryzuje się czystymi liniami, jasną paletą barw i przede wszystkim – światłem.

Styl ten stał się popularny w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy to designery z krajów skandynawskich zaczęli eksperymentować z prostymi, funkcjonalnymi formami, które nie tylko były piękne, ale także dostępne dla szerokiej publiczności.

Wnętrze nowoczesnego mieszkania w domu parterowym w stylu skandynawskim

Jak wprowadzić styl skandynawski do swojego mieszkania?

Wprowadzenie stylu skandynawskiego do swojego domu to proces, który wymaga zrozumienia kluczowych elementów, które tworzą ten styl. Oto kilka kroków, które pomożą Ci osiągnąć ten cel.

1. Jasna paleta barw: Styl skandynawski ceni sobie jasne, neutralne kolory, które pomagają rozjaśnić przestrzeń i stworzyć poczucie otwartości. Biel jest zdecydowanie dominująca, często uzupełniana przez odcienie szarości, pastele i naturalne barwy drewna.

2. Naturalne materiały: Drewno jest kluczowym elementem stylu skandynawskiego, często używanym do podłóg, mebli i akcesoriów. Skóra, bawełna, wełna i kamień to także materiały, które dodają naturalnego ciepła do tego minimalistycznego stylu.

3. Proste linie i funkcjonalność: Meble w stylu skandynawskim mają prostą, niemal ascetyczną formę. Funkcjonalność jest równie ważna co wygląd - każdy element wnętrza powinien mieć swój cel i funkcję.

4. Światło: Kraje skandynawskie są znane z długich, ciemnych zim i dlatego optymalne wykorzystanie światła jest kluczowym elementem stylu skandynawskiego. Duże okna, odbijające światło powierzchnie i strategicznie rozmieszczone oświetlenie są kluczowe.

5. Umiar w dekoracji: Styl skandynawski ceni sobie minimalizm. Dekoracje są ograniczone do minimum, z naciskiem na prostotę i funkcjonalność.

Skandynawski styl wnętrza widoczny w detalach

Styl skandynawski jest prosty, czysty i funkcjonalny.

Ten piękny i skromny styl może przynieść do twojego domu uczucie spokoju i porządku. Pamiętaj jednak, że skandynawski minimalizm nie oznacza braku osobowości. Nie obawiaj się dodać swojego indywidualnego akcentu poprzez wybór unikalnych dodatków, które ożywią Twoje przestrzenie. W końcu, dom to miejsce, które powinno odzwierciedlać Ciebie i Twoją osobowość.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content