Porady architektoniczne

Projektowanie wnętrz a kryzys mieszkaniowy w 2023 roku

Kryzys gospodarczy jest faktem, dotyka dziś właściwie każdą grupę społeczną i branża architektoniczna nie jest tutaj wyjątkiem. Nałożenie się różnych czynników gospodarczych, pandemii COVID-19 powoduje, że zarówno inwestorzy dłużej rozważają inwestycje w projektowanie wnętrz jak i również mniej inwestorów dokonuje zakupów nieruchomości.

Nie jest żadną tajemnicą, ze z usług biura architektonicznego korzystamy najcześciej zaraz po zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. Ale jak sytuacja rysuje się w nowym 2023 roku?

Dziś możemy odetchnąć z ulgą ponieważ obostrzenia związane z pandemia COVID-19 nie są już tak restrykcyjne jak na początku. Dodatkowo studia projektowania wnętrz bardzo sprawnie przestawiły się na prace zdalną i tryb home office, który jak się okazuje nie wpływa w żadnym stopniu ani na tempo pracy ani na jakość realizowanych usług - nie tylko w branży architektonicznej ale szerokopojętej pracy biurowej w ogóle.

Usługi świadczone przez architekta wnętrz w 2023 roku?

W przyszłym roku (2023) z uwagi na ograniczenia związane z podróżowaniem, możemy spodziewać się właśnie inwestycji w usługi dekorowania domów w tym także usługi świadczone przez architektów wnętrz. Wszystko za sprawą środków, które zamiast być przeznaczone na podróże, są pożytkowane w kraju w sposób najbardziej powszechny. Dziś widzimy więc tendencje inwestycji w własne mieszkania nie tylko te świeżo zakupione, często w stanie deweloperskim ale także te z rynku wtórnego, które wcześniej nie mogły doczekać się “odświeżenia” z uwagi na brak funduszy. Pandemia spowodowała, że fundusze wakacyjne zostały przesunięte na potrzeby mieszkaniowe.

[caption id="attachment_41" align="alignnone" width="1024"]Jak będzie wyglądać branża architektury wnętrz w 2023 roku? Architektci wnętrz w obliczu kryzysu mieszkaniowego[/caption]

Biura projektowania wnętrz w 2023 roku powinny przejść stosunkowo suchą stopą przez kryzys mieszkaniowy, ponieważ Polska gospodarka nie ucierpiała tak mocno w stosunku do innych gospodarek europejskich. Faktem jest, ze tempo sprzedaży mieszkań spadło ale jednocześnie powoduje to spadek wzrostu cen, a tym samym coraz więcej osób może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania.

Projektowanie wnętrz inwestycji z rynku wtórnego jest ratunkiem

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w 2023 roku przewidywany jest większy ruch w sektorze mieszkań na rynku wtórnym, a tym samym konieczność ich odnowienia będzie następstwem ich zakupu. Brak nowych inwestycji deweloperskich, wymusza zainteresowanie się inwestycjami z rynku wtórnego a zaoszczędzone środki (mieszkania na rynku wtórnym są tańsze niż te na runku pierwotnym) Klienci będą reinwestować właśnie w usługi architektoniczne aby zamienić te nieruchomości w nowoczesne, komfortowe oraz bardziej funkcjonalne.

Rok 2023 z cała pewnością będzie wyzwaniem dla branży architektonicznej, natomiast nie możemy mówić o totalnym kryzysie a raczej o przeniesieniu usług z nowego budownictwa na to nieco starsze.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content