Porady architektoniczne

Od czego zacząć współpracę z projektantem wnętrz?

Współpraca z projektantem wnętrz to ważny krok na drodze do stworzenia komfortowego i funkcjonalnego mieszkania lub domu, w którym zamierzasz spędzić przynajmniej kilka następnych lat. Kiedy myślisz o zatrudnieniu studia projektowania wnętrz to możesz czuć się przytłoczony pojawiającymi się znakami zapytania, od oczywistych kwestii dotyczących tego jak wybrać odpowiedniego projektanta, po mniej oczywiste a równie istotne dające odpowiedź na to jak przygotować się do spotkania aby cały wysiłek był tego wart.


Z doświadczenia wiemy, że bardzo niewielki procent osób decydujących się na współpracę z pracownią architektoniczną zanim zdecyduje się na wybór odpowiedniej firmy architektonicznej, rozważy i poczyni odpowiednie przygotowania. A przecież usługa projektowania wnętrz, którą zamierzają zamówić będzie rzutować na wszystko co będzie w otoczeniu ich oraz ich bliskich przez conajmniej kilka następnych lat. Wierzę, że po przeczytaniu tego artykułu, więcej osób zdecyduje się na inwestycje odrobiny czasu w przygotowania do współpracy z architektem wnętrz.

 

Dwie architektki z Warszawy oferujące projektowanie wnętrz


Czego chcesz od pracowni projektowej?


Zanim zdecydujesz się na wykonanie telefonu zastanów się nad tą kwestią - ponieważ jest ona kluczowa i od niej zależy wszystko inne. Czas realizacji, harmonogram, koszta samej usługi architektonicznej oraz materiałów wykończeniowych. Wszystko to oczywiście zależy od stanu Twojej nieruchomosci. Inne potrzeby ma ktoś kto zakupił dopiero mieszkanie w stanie deweloperskim, natomiast zupełnie inaczej do celu zatrudnienia projektanta wnętrz będzie podchodzić właściciel już wykończonego mieszkania, które miałoby ulec przebudowie.


Jaki masz budżet na usługę projektowania wnętrz?


Oczywiście kwestia budżetowa wynika bezpośrednio z pierwszego głównego pytania, ponieważ to potrzeby będą regulowały koszt inwestycji na jaki powinieneś się przygotować. Nie jest wykluczone, że Twoje potrzeby mogą się nie spinać z możliwościami finansowymi - wtedy sprawa rozwiązuje się sama. Jeżeli jednak wiesz, że masz możliwości pozyskania kapitału lub jakieś w posiadaniu oszczędności, które wiesz, że możesz przeznaczyć na usługę projektowania wnętrz to ułatwi Ci to znalezienie odpowiedniego architekta.


Przygotowanie przestrzeni Twojej inwestycji


Niby oczywiste ale tylko promil osób zapraszających architekta wnętrz do swojej inwestycji przygotowuje mieszkanie, dom lub segment do współpracy z firma architektoniczną. Warto jednak przygotować swój dom na przybycie firmy projektującej wnętrza. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przygotowana inwestycja przyspieszy cały proces wymiarowania powierzchni, zapoznania się z układem instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej czy instalacji grzewczej. Dodatkowo projektant wnętrz będzie mógł dokonać dokładniejszych szacunków związanych z terminem i kosztem realizacji całego projektu - unikniesz w ten sposób niepotrzebnych dodatkowych kosztów, które mogły zostać przeoczone właśnie dlatego, że inwestycja była niedoszacowana.


Szukaj projektanta wnętrz wśród znajomych lub w internecie


Tak przygotowany do rozpoczęcia pracy z projektantem wnętrz, możesz wreszcie przejść do poszukiwań właściwego studia projektowania wnętrz. O tym na co zwrócić uwagę wybierając architekta wnętrz możesz przeczytać na naszym blogu. Ale jak go znaleźć? Można to zrobić na wiele sposobów: po znajomości (zwróć jednak wtedy uwagę na styl jaki reprezentuje architekt wnętrz) lub w internecie, wpisując do wyszukiwarki np. Architekt wnętrz Warszawa. Wybierz kilka wyników z pierwszej strony wyników wyszukiwania i zapoznaj się z ich stylem na stronie internetowej. Możesz także wyszukać projektantów w Twojej okolicy ale łatwiej do tego celu wykorzystać wyszukiwarkę i wyniki w mapach Google.


Oczywiście kiedy wybierzesz już biuro projektowania wnętrz, nie zapomnij przeanalizować projektanta i jego doświadczenia na pierwszym spotkaniu. Im więcej wiesz o projektancie, tym lepiej będzie dla Ciebie, gdy nadejdzie czas na współpracę.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content