Porady architektoniczne

Ekologia a projektowanie wnętrz w 2023 roku

W 2023 roku ekologia i zrównoważony rozwój stały się kluczowymi wartościami kształtującymi różne aspekty życia codziennego, w tym również projektowanie wnętrz. Obecnie coraz więcej osób pragnie żyć w sposób bardziej zgodny z naturą, dbając o środowisko i zmniejszając swój wpływ na planetę.

W odpowiedzi na te potrzeby projektanci wnętrz coraz częściej łączą ekologiczne rozwiązania z estetyką i funkcjonalnością, tworząc zrównoważone i przyjazne dla środowiska przestrzenie mieszkalne. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze trendy i praktyki w zakresie ekologii w projektowaniu wnętrz w 2023 roku.

Zdjęcie przedstawia opieke nad ekologią podczas projejektowania wnętrz w 2023 roku.

Wybór materiałów z recyklingu i zrównoważonych źródeł

Jednym z głównych trendów w ekologicznym projektowaniu wnętrz jest wybór materiałów pochodzących z recyklingu lub z zrównoważonych źródeł. Projektanci coraz częściej sięgają po drewno z certyfikatem FSC, który gwarantuje odpowiedzialną gospodarkę leśną, a także po materiały takie jak bambus, linoleum czy metale pochodzące z recyklingu. Dodatkowo rośnie zainteresowanie materiałami biodegradowalnymi, takimi jak korki czy wełna owcza.

Oszczędzanie energii i wody

Kolejnym ważnym aspektem ekologicznego projektowania wnętrz jest zmniejszenie zużycia energii i wody. To osiągane jest poprzez montaż energooszczędnych oświetleń LED, zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią, a także wykorzystanie urządzeń AGD klasy energetycznej A+++. W łazienkach coraz częściej stosowane są baterie z perlatorami, które zmniejszają zużycie wody, a także toalety z dwustopniowym spłukiwaniem.

Biodegradowalne i naturalne materiały tekstylne

W 2023 roku szczególną popularność zdobywają tekstylia wykonane z naturalnych i biodegradowalnych materiałów, takich jak bawełna organiczna, len czy wełna. Dodatkowo, projektanci często wykorzystują farby i tapety na bazie naturalnych składników, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Rośliny wewnątrz pomieszczeń

Coraz więcej osób docenia wpływ roślin na poprawę jakości powietrza, a także jako elementy dekoracyjne. W ekologicznych wnętrzach często spotykamy zielone ściay, rośliny pnące oraz doniczki z sukulentami czy paproci. Rośliny w pomieszczeniach wspomagają również redukcję stresu oraz wpływają na pozytywny nastrój mieszkańców. Wybór odpowiednich gatunków roślin pozwala także na naturalne oczyszczanie powietrza z toksyn i zanieczyszczeń.

Wykorzystanie lokalnych i rzemieślniczych produktów

W ramach ekologicznego projektowania wnętrz coraz większy nacisk kładziony jest na wspieranie lokalnych rzemieślników i artystów. Wybierając meble, dodatki czy tekstylia wykonane lokalnie, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2 związanej z transportem, a także wspieramy lokalną gospodarkę i tradycyjne rzemiosło.

Minimalizm i funkcjonalność

Ekologia w projektowaniu wnętrz to równieżskupienie się na minimalizmie i funkcjonalności. Ograniczenie ilości mebli i dodatków pozwala na zmniejszenie zużycia surowców oraz wpływa na obniżenie kosztów. Ponadto, projektowanie z myślą o wielofunkcyjności i długowieczności mebli sprzyja ograniczeniu konsumpcji i produkcji odpadów.

Odpowiedzialne pozbywanie się odpadów

Kolejnym istotnym aspektem ekologicznego projektowania wnętrz jest dbałość o odpowiednie gospodarowanie odpadami. Przy renowacji mieszkań warto zwrócić uwagę na odpowiednie utylizowanie starych mebli, sprzętów AGD czy materiałów budowlanych. Współpracując z firmami zajmującymi się recyklingiem, można przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Projektowanie wnętrz w 2023 roku coraz częściej kieruje się zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie do swoich wnętrz rozwiązań opartych na recyklingu, oszczędzaniu energii, naturalnych materiałach czy wspieraniu lokalnej gospodarki, pozwala na zmniejszenie naszego wpływu na środowisko. Tego rodzaju przemyślane i świadome podejście do aranżacji przestrzeni mieszkalnych przyczynia się do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.

Podmiot Autorski - Architekt Wnętrz Warszawa 2022
Skip to content